Sema Gür

Sema Gür Kimdir?

Merhaba öncelikle kendimi tanıtarak başlamalıyım sanırım. Ben Sema Gür. 1973 Bandırma doğumluyum. 1997 yılından beri Amerikan Koleji’nde tarih öğretmenliği yapıyorum. 4 yıllık bisikletli yaşamın içindeyim.

sema gur

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Nedir?

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU, yılda bir yapılmasını planladığım bir bisiklet ve kadın etkinliğidir. Tur bir dikkat çekme eylemidir. İlk tur 22 Eylül 2013 Pazar, ikincisi 21 Eylül 2014‘te yapıldı. Geçen yıl etkinlik 20 Eylül 2015’te yapıldı.
Bu tura İzmir kadınları şık kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleriyle geliyorlar.Herhangi bir parti veya bisiklet grubu simgesi taşınmamasına özen gösteriyorum.Tüm bisikletli İzmir kadınları katılabilir. Şartımız şık ve elbiseli olmak,bisikleti süslemek ve şaşkın şaşkın bakanlara el sallayıp gülümsemek.

Bu Etkinliğin Amacı Nedir?

Kendi yaşanmışlığımdan yola çıkarak bu tur fikrini ortaya attım. Ben yaklaşık 38 yaşımda bisiklete binmeyi öğrendim.İlk başladığım zamanlarda bana yardımcı olan yakın arkadaşlarım olmasaydı cesaret edip de bisikletimle yollara çıkamazdım.Ben de İzmir kadınlarına cesaret vermek istedim. Çevremde 38 yaşımdan sonra nasıl cesaret edip de turlara gittiğimi,bu yaştan sonra nasıl uzun turlara gittiğimi soran çok kadın oldu.Çoğu insandan duyduğum ise,bisikletlerinin balkonda, bodrumda çürümüş olduğuydu…Beni cesaretlendiren arkadaşlarım vardı,o zaman evlerinden bisikletlerini çıkarıp kadınları yollara dökecek bir şey yapmam gerektiğini düşündüm. Bisiklete binmeyi az bilen kadınlar da varolan turların erkek egemen tavrından yakınıyordu. Onları cesaretlendirecek bir hareket yapabileceğimi düşündüm. Ben “KADIN SOKAĞA ÇIKARSA DÜNYANIN DEĞİŞECEĞİNE” inanıyorum.Kadın sokağa çıkar bisiklete binerse, çocuğu da biner. Onlar bisiklete binerse evin babası da biner…

Neden bisiklet?

Bisiklet özgürlüğün simgesidir. Türkiye kadınlarının özgürlük simgesi neden bisiklet olmasın?İstediğim kıyafetle,istediğim zaman bisikletimle sokağa çıkabilmeliyim.İnsanlar bu görüntüye alışmalı.Bu hareketin başlatılabileceği en uygun şehir de İzmir…
Kısaca amacımız; kadının özgür duruşunu göstermek, erkek egemen toplumda bisiklet,özgürlük ve kadın temasına dikkat çekmek, daha çok insanın bisiklete binmesini sağlamak, bisikletliler çoğaldıkça bisiklet yolları ile ilgili yaptırımın artmasını sağlamak, bisiklet kazalarına dikkat çekmek, araç trafiğine alternatif bir düşünce yaratmak, çevreci ve sessiz bir ulaşım aracını topluma düşündürtmek

Neden Eylül ayı?

Dünya “Otomobilsiz Kentler Günü” 22 Eylül tarihinde kutlanmaktadır. Bu güne dikkat çekmek istedim.

Eleştiriliyor musunuz?

Erkek bisikletçiler tarafından “ayrımcı” olarak nitelendirildik. Destekleyenler de oldu ancak rahatsız edici söylemler de duyduk. Biz “pozitif ayrımcılık” yapıyoruz.Feminist bir hareket değiliz. Siyasi bir yanımız varsa o da “kadının özgür duruşu”dur. Bir erkeğin yönlendirmesi ve izni olmadan, dilediğimiz gibi bisikletimizle ya da bisikletsiz sosyal yaşama karışmaktır duruşumuz….
Biz kadın bisikletçiler diğer zamanlarda turlara, formamızla,uygun kıyafetimizle kadın erkek bir arada gidiyoruz zaten.Amacımız bisiklete hep süslü binilmesi değil ki. Bisiklet günlük hayatımızın bir parçası olabilir. “Günlük kıyafetimizle ya da elbisemizle de binebiliriz” kısmını göstermek istedik. İzmir’deki tüm bisiklet eylemleri kadın-erkek bir arada yapılıyor. Çoğuna katılıyoruz. Biz ayrımcı değiliz…

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu amacına ulaştı mı? Turdan sonra neler oldu?

Ben bu etkinliğe kadın ve bisiklet olgusuna dikkat çekmek için başladım. Ancak büyük cümleler kurmadım. Bazen ufak ve yaratıcı bir hareket,büyük çığlıklardan daha etkili oluyormuş onu anladım. İlk tura yaklaşık 250 kadın, ikinci tura yaklaşık 500 kadın geldi. Sadece Facebook üzerinden örgütledim insanları. Başka bir destek almadım. Hiçbir kuruluş ve kişi desteği kullanmadım. İstanbul, Adana, Muğla, Eskişehir, Marmaris’te de hareket duyuldu.Aynı isimle onların da tur yapmalarına destek oldum. Ama en büyük ve görkemli olanı tabii ki İzmir oldu.
Turdan sonra hiç tanımadığım kadınlar bana ulaştılar ve artık hayatlarına bisikleti dahil ettiklerini,kendi aralarında toplanıp turlar yaptıklarını paylaştı.Bana fotoğraf gönderdiler.
Türkiye’nin birçok şehrinden bize bisikletli kadın fotoğrafı gelmeye başladı. Ağrı’dan bana ulaşan bir kadın cesaret edip orada tek başına yollarda bisikletle gezmeye başladı.
Bazı anneler çocuklarını da tura getirdi ve artık ailecek bisiklete bindiklerini söylediler.
Medyanın ilgisi giderek büyüdü. Ulusal kanallarda canlı yayınlar yapıldı.
Uluslararası basının ilgisini çektik. BBC haberlerine çıktık. İsveç milli tv kanalında akşam haberlerine çıktık. Bu ilgi daha çok süslüye ulaşmamızı sağladı.
İzmir’in dünyaya tanıtımına katkıda bulunduk.Türkiye’nin batıya bakan yüzü olarak tanıtılmaya başlandık…
Facebook’ta “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ” olarak bize ulaşabilirsiniz.
Reklamlar

Sema Gür” üzerine bir yorum

  1. Kadınlar özgür olursa dünya zaten özgürdür. Bisiklet özgürlükse o zaman Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna..

    Beğen

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s